Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Uczelnie przeciw dyskryminacji

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 09.11.2007Rektorzy szczecińskich prywatnych szkół wyższych będą wspólnie lobbować na rzecz szkół niepublicznych

Uczelnie przeciw dyskryminacji

W tym celu wczoraj zawiązali "Kolegium Rektorów Wyższych Szkół Niepublicznych", w którego skład weszli rektorzy 11 regionalnych uczelni (m.in. Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych i Collegium Balticum).

- Powstałe kolegium rektorów jest odpowiedzią na dyskryminację uczelni prywatnych, które pomimo tego, że działają na podstawie tych samych aktów prawnych co uczelnie publiczne, nie mają takich samych praw - mówiła prof. Aneta Zelek, prorektor ZSB. - Jesteśmy dla siebie konkurencją, ale mamy wspólne interesy, o które musimy zabiegać.

W całym kraju, w ponad 300 prywatnych szkołach wyższych, uczy się ponad 900 tys. studentów. Zdaniem rektorów, warunki do prowadzenia szkół niepublicznych są coraz gorsze. Tylko szkoły publiczne otrzymują dofinansowanie zajęć dydaktycznych. Maturzyści, którzy mają do wyboru bezpłatne studia na uczelni państwowej i płatne, wybierają uczelnie publiczne. Sytuacja na rynku edukacyjnym pogorszyła się także w związku z masową emigracją. Tymczasem we wrześniu minister wydał rozporządzenie zabraniające szkołom prywatnym nauki przez internet. Rektorzy przedstawili wyliczenia, z których wynika, że rok nauki na uczelni prywatnej jest o 2,5 tys. zł tańszy niż na uczelni państwowej (wynosi 7,5 tys. zł). Uważają, że to konkurencja na rynku, a nie rozporządzenia, wymusi podnoszenie poziomu na uczelniach prywatnych.

- Wszystkie uczelnie powinny być finansowane jednakowo. Albo prywatne powinny otrzymywać dotacje, albo państwowe powinny zostać sprywatyzowane - mówi prof. Wojciech Olejniczak, rektor ZSB, który został wybrany przewodniczącym kolegium.

Rektorzy szczecińskich uczelni zapowiadają, że będą współpracować przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych, prowadzeniu badań naukowych, wspieraniu przedsiębiorczości w regionie oraz spotykać się ze szczecińskimi parlamentarzystami, by przekazywać im swoje pomysły. Nie wykluczyli, że w przyszłości szkoły będą się łączyć.

- Nie bronimy się przed łączeniem uczelni, ale sytuacja jeszcze nie zmusza nas do tego - powiedziała prof. Zelek.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net