Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Cezary Urban odszedł z XIII LO. Musiał wybrać

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 09.11.2007Już po wyborze na posła dowiedział się, że prawo zabrania mu łączyć obie funkcje. Wybrał pracę w parlamencie. Jego następczynią została dotychczasowa wicedyrektor Jolanta Konieczna.

Cezary Urban odszedł z XIII LO. Musiał wybrać
- Gdybym wiedział, że nie mogę być dyrektorem, nie kandydowałbym - mówi wyraźnie zawiedziony Urban. - Choć nie wiem, co powiem za rok, być może okaże się, że było warto.

Kandydując do parlamentu z listy PO, Cezary Urban zapowiadał, że nie zostawi "trzynastki", a mandat poselski będzie pełnił społecznie. - Nie znałem prawa - przyznaje. Dopiero tuż przed zaprzysiężeniem dowiedział się, że ustawa o samorządzie terytorialnym nie pozwala mu pełnić jednocześnie funkcji posła i dyrektora szkoły (a także wicedyrektora). - Byłem zaskoczony. Poprosiłem o ekspertyzę prawną, zapytałem marszałka Sejmu, ale w obu wypadkach dostałem odpowiedź odmowną - mówi z żalem.

Stanął przed wyborem: zrzec się mandatu poselskiego, czy funkcji dyrektora. Wybrał posłowanie. - Uważam, że byłoby niepoważne rezygnowanie z pracy w parlamencie tuż po zaprzysiężeniu w sytuacji, kiedy kilka tysięcy ludzi zaufało mi, oddając głos w wyborach - wyjaśnia.

Od czwartku Cezary Urban jest na urlopie bezpłatnym. Na jego prośbę prezydent Szczecina Piotr Krzystek wyznaczył w czwartek jego dotychczasową zastępczynię Jolantę Konieczną na pełniącą obowiązki dyrektora XIII LO i Gimnazjum 16. Konieczna zna się z Urbanem od 13 lat, razem pracowali w SP 45, skąd ściągnął ją do XIII LO, obejmując funkcję dyrektora 12 lat temu. W "trzynastce" uczy WOS i historii, wychowała wielu olimpijczyków. - Jestem przekonany, że jej osoba gwarantuje to, że szkoła zachowa dotychczasowy styl pracy - wyjaśnia Urban.

- On i tak nas nie zostawi, cały czas będziemy z nim konsultować wiele spraw dotyczących pracy szkoły - wyjaśnia Jolanta Konieczna. Przyznaje, że dla niej odejście Urbana jest zaskoczeniem. - Oczywiście świat się nie wali, ale nie liczyłam się z takim rozwojem wydarzeń - mówi.

O odejściu dyrektora wiedzą już uczniowie szkoły. - Jest to zaskoczenie, ale on jest człowiekiem upartym i jako poseł też będzie mógł szkole pomóc - uważa Krystian, uczeń drugiej klasy w XIII LO.

- Jest wypracowany system, który działa, a pani Konieczna zna tę szkołę jak mało kto i na pewno nic złego się nie stanie - dodaje jego kolega z klasy Paweł. - Oczywiście, szkoda, ale tragedii z tego nie robimy.

Cezary Urban w parlamencie niemal na pewno nadal zajmować się będzie oświatą. Ma być członkiem Sejmowej Komisji Edukacji.


Cezary Urban

Jest twórcą XIII LO i jej sukcesu. 12 lat temu założył "trzynastkę", a potem nierejonowe Gimnazjum nr 16. Jako cel postawił sobie stworzenie szkoły, która będzie wychowywała uczniów zdolnych. Efekt to miejsca w ogólnopolskich rankingach i kilkudziesięciu laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, także międzynarodowych. W 2003 r. w rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw XIII LO zajęło szóste miejsce w kraju. Rok później było drugie, a od trzech lat jest najlepszą szkołą w Polsce. Urban w politykę zaangażował się od wyborów parlamentarnych w 2005 r. Wtedy bez powodzenia kandydował na posła z listy PO. W ubiegłym roku z sukcesem wystartował do sejmiku zachodniopomorskiego.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net