Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Znów kłótnia o przeprowadzki szkół

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 09.11.2007Magistrat chce wyprowadzić klasy sportowe i muzyczne z zespołów szkół, w których realizowany jest normalny program nauczania. Ma to poprawić warunki rozwoju młodych sportowców i muzyków. Rodzice uważają, że odbędzie się to kosztem pozostałych dzieci

Magistrat chce wyprowadzić klasy sportowe i muzyczne z zespołów szkół, w których realizowany jest normalny program nauczania. Ma to poprawić warunki rozwoju młodych sportowców i muzyków.

Ciąg dalszy restrukturyzacji szczecińskiej oświaty już teraz budzi niepokój nauczycieli i rodziców.

Klasy sportowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mazurskiej miałyby zostać przeniesione do obiektów po Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na ul. Rydla. Uczniowie LO nr XVI, które wchodzi w skład ZSO nr 8, zostaliby przeniesieni do III LO w Dąbiu, a Gimnazjum nr 13 byłoby wygaszone. Magistrat chce, by na os. Słonecznym powstała ogólnopolska szkoła mistrzostwa sportowego o profilu pływackim, żeglarskim i wioślarskim (przy szkole jest sala gimnastyczna i basen). Docelowo w szkole mieliby uczyć się sportowcy z całej Polski. Miasto planuje stworzenie w szkole internatu. Na to nie chcą się zgodzić rodzice i mieszkańcy osiedla, którzy w czwartek na zebranie zaprosili miejskich radnych. W auli zebrało się ponad 200 osób.

- Na osiedlu mieszka 20 tys. osób. Ta szkoła powstawała razem z osiedlem. Ogólnopolska szkoła sportowa w sercu osiedla, w której będą hołubione jednostki, to absurd - mówiła Lidia Sowińska z rady rodziców ZSO nr 8. - Jeżeli szkoła zostanie zlikwidowana, to na Prawobrzeżu pozostanie tylko jedno liceum, a gimnazjaliści będą musieli dojeżdżać na inne osiedla.

- Nie oddamy szkoły! - krzyczeli mieszkańcy i gromkimi brawami nagradzali radnych (Andrzeja Karuta, Urszulę Pańkę, Andrzeja Mickiewicza) i posła Bartosza Arłukowicza, którzy skrytykowali miasto.

W obronie innej szkoły organizują się także rodzice uczniów uczęszczających do SP nr 2 i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Bolesława Śmiałego (w ZSP nr 2). Miasto zaproponowało przeniesienie klas muzycznych do budynku po SP nr 5 przy ul. Królowej Jadwigi. W nowym budynku znalazłaby się także Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia (obecnie mieści się w willi przy al. Wojska Polskiego). Uczniowie SP nr 5 mieliby przejść do SP nr 61 przy ul. 3 Maja, a uczniowie SP nr 2 do SP nr 1 przy ul. Piastów. Do budynku po ZSP nr 2 miasto chce przenieść Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 1 przy ul. Kolumba. Zdaniem rodziców miasto popełnia ten sam błąd co poprzednio - nie przedstawia żadnych konkretnych argumentów za restrukturyzacją. Nikt nie rozumie, dlaczego wybrano ich szkoły.

- Zostaliśmy przyparci do muru. Odnosimy wrażenie, że decyzja co do losów szkoły już zapadła - mówi Marcin Walkowicz, wiceprzewodniczący rady rodziców w ZSP nr 2.

- Nie chcemy, by restrukturyzacja budziła tyle emocji jak poprzednio, dlatego rozmowy rozpoczęliśmy już w listopadzie. Spotkałam się z nauczycielami i radami rodziców wszystkich zainteresowanych szkół - mówi Lidia Rogaś, dyrektor wydziału oświaty w Urzędzie Miasta. - To są wstępne koncepcje. Teraz usiądziemy wspólnie przy stole i wypracujemy najlepsze rozwiązania. Jesteśmy gotowi przygotować pakiet świadczeń dla nauczycieli i uczniów.

Rogaś uważa, że zmiany przyniosą same korzyści. W nowej szkole muzycznej przy ul. Królowej Jadwigi miasto obiecuje przerobić salę gimnastyczną na salę koncertową. Patronat nad szkołą objęłaby Filharmonia Szczecińska. W przyszłości w szkole sportowej na os. Słonecznym oprócz pływania i sportów wodnych trenowano by także inne dyscypliny. W szkole miałby także powstać ośrodek szkolenia trenerów. Na razie nie wiadomo, co miasto planuje zrobić z willą przy al. Wojska Polskiego, w której mieści się szkoła muzyczna.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net