Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Go4Business - zostań i zarabiaj

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 22.11.2007Szczecińskie firmy otwierają drzwi dla studentów, którzy chcą połączyć naukę z praktyką. - To nowa jakoś na styku szkoła wyższa-gospodarka - mówi rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Go4Business - zostań i zarabiaj
Przygotowania trwały kilka miesięcy, w środę program Go4Business został uruchomiony. Studenci dwóch wydziałów ekonomicznych Uniwersytetu Szczecińskiego, do których jest adresowany, szczelnie wypełnili aulę w gmachu uczelni przy ul. Mickiewicza.

Go4Business to w dużym skrócie miesięczne praktyki dla studentów trzeciego, czwartego i piątego roku w wybranej przez nich szczecińskiej firmie, która jest gotowa przyjąć ucznia. Za swoją pracę praktykant otrzyma wynagrodzenie - 650 zł. I ma wykonywać konkretne projekty i zadania. Żadnego parzenia kawy i kserowania papierów.

- Praktyki ułatwiają start w życie zawodowe, skorzystajcie z tego - apelował do studentów prof. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Inicjator Go4Busieness Michał Falkowski ze szczecińskiego oddziału Raiffeisen Bank tłumaczył: - To, co wynosi się z uczelni, jest trochę inne od tego, co wymaga rynek.

Teoretycznie studentów do praktyk specjalnie przekonywać nie trzeba. Z przeprowadzonej na dwóch wydziałach ekonomicznych przez samych studentów ankiety wynika, że 62 proc. z nich swoją karierę zawodową chce rozpocząć od praktyki jeszcze w czasie studiów. Z drugiej jednak strony aż 40 proc. ankietowanych jest przekonana, że w naszym regionie jest praca tylko dla wąskiej grupy specjalistów, a kolejne 32 proc. po prostu nie wie, jakie są potrzeby pracodawców i jacy w ogóle istnieją. To w prostej linii przekłada się na to, że swoją przyszłość zawodową studenci wypatrują poza Szczecinem. I przede wszystkim takie nastawienie program Go4Business ma zmienić.

- Chcemy przekonać studentów, że nie trzeba wyjeżdżać do Irlandii, Wrocławia, czy też Warszawy, by po odebraniu dyplomu znaleźć dobrą pracę - mówi Falkowski. - W Szczecinie nie brakuje firm, z którymi warto się związać. Go4Busieness pozwoli je "odkryć".

Udział w programie zadeklarowało już ponad 40 szczecińskich przedsiębiorstw. Studenci już wczoraj mogli przekonać się, że mamy pod ręką znane marki, których nawet nie podejrzewali o związek ze Szczecinem. Np. znany importer i dystrybutor zabawek Epee (jeden z największych reklamodawców w telewizji) ma centralę w Szczecinie. W Dąbiu swoją centralę zatrudniającą 80 osób ma Grupa CSV (dystrybutor materiałów chemicznych), która w całym kraju zatrudnia 800 osób. W Szczecinie mamy też siedzibę Multi Light, która produkuje wyposażenie hipermarketów większości sieci handlowych działających w kraju. Studentów chętnie przyjmie też Unity Line - operator promów pływających między Świnoujściem i Skandynawią.

G4Business ma wsparcie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka i marszałka województwa Norberta Obryckiego. Obaj tłumaczyli wczoraj studentom, że Szczecin i region nie stawiają jedynie na inwestycje w przemysł, ale przede wszystkim na inwestycję w ludzi. Obrycki zapewniał, że właśnie takie inicjatywy jak G4Business mogą liczyć na wsparcie olbrzymiego, wartego miliard złotych programu "Kapitał ludzki" finansowanego z unijnych funduszy.

- G4Business to nowa jakość na styku szkoła wyższa-gospodarka - stwierdził rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Patronem programu jest "Gazeta Wyborcza". Informacje na jego temat można znaleźć na stronie www.go4business.wneiz.pl

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net