Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Radni przeciwko łączeniu szkół muzycznych

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 28.11.2007Radni z komisji edukacji i kultury negatywnie zaopiniowali propozycję magistratu połączenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej ze szkołą popołudniową. W zamian proponują stworzenie szkoły muzycznej na prawobrzeżu i zespołu szkół muzycznych I i II stopnia na ul. Bolesława Śmiałego

Radni przeciwko łączeniu szkół muzycznych
Radni z komisji edukacji i kultury w środę odwiedzili szczecińskie szkoły muzyczne. Najpierw pojechali do Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia przy ul. Wojska Polskiego, później oglądali budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia przy ul. Bol. Śmiałego. W obu szkołach czekali na nich rodzice i nauczyciele, którzy nie godzą się z planami magistratu połączenia obu placówek. W OSM I St. rodzice mieli poprzypinane do kurtek żółte wstążeczki.

- Symbolizują nasz sprzeciw. Chcemy, by radni widzieli, że nie godzimy się na połączenie szkół - mówiła Bożena Mikłaszewicz, matka 11-letniej Agnieszki.

Radni z komisji edukacji po trzech godzinach wnikliwego oglądania szkół i rozmowach z nauczycielami negatywnie zaopiniowali plany wydziału oświaty.

- Miało na to wpływ kilka ważnych argumentów, które mogliśmy usłyszeć od osób, które znają się na szkolnictwie muzycznym - mówił przewodniczący komisji Paweł Bartnik. - Rozwiązania proponowane przez magistrat zamiast rozszerzyć dostęp do oferty muzycznej, ograniczą go.

Dyrektor PSM I St. Paweł Majewski zwrócił uwagę, że w Zespole Szkół Muzycznych I stopnia w Toruniu uczy się 650 uczniów, którzy mają do dyspozycji 86 sal lekcyjnych [wiceprezydent Masojć powołuje się na model toruński - red.]. Po połączeniu szkół szczecińskich na bazie szkoły przy ul. Bol. Śmiałego, szkoła miałaby tylko 43 sale, a uczniów 620. Najważniejsza okazała się jednak opinia, którą przedstawiła Jolanta Bednar, starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, bez zgody której szkoły nie mogłyby się połączyć.

- Wszystko przemawia przeciwko połączeniu. Szkoły mają świetne wyniki i konkurują ze szkołami z całej Polski. To są dwie harmonijnie pracujące szkoły, które się uzupełniają. Nikt nie jest w stanie przewidzieć efektów połączenia. Obawiam się, że szkoła popołudniowa z czasem umarłaby. Szkoły, które mają bogatą tradycję, nie mogą być królikami doświadczalnymi - powiedziała Bednar.

Radni uznali, że miasto powinno jak najszybciej otworzyć filię popołudniowej szkoły muzycznej na prawobrzeżu. Spodobał się im pomysł pani Iwony Mróz-Dudek, która przez 27 lat była wicedyrektorką szkoły przy ul. Bol. Śmiałego. Zaproponowała, by przy OSM I Stopnia powstała wzorem innych miast szkoła II stopnia.

- Nie sądzę, by prezydent zdecydował się przygotować uchwałę połączenia szkół, skoro wszystkie kluby opowiadają się przeciw - podsumował radny Jędrzej Wijas.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net