Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Dyrektorzy szkół boją się o pensje

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 05.12.2007Władze Szczecina chcą drastycznie obniżyć dodatek funkcyjny, a podwyższyć motywacyjny

O zmianach w sposobie wynagradzania dyrektorów rozmawiali radni podczas posiedzenia komisji edukacji i kultury, na której miejscy urzędnicy prezentowali budżet oświatowy na 2008 r. Miasto chce, by od stycznia dodatek funkcyjny dyrektorów stanowił określony procent wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty (1280 zł). Dyrektorzy przedszkoli otrzymaliby 12- lub 14-procentowy dodatek (wyższy w przedszkolach, do których chodzi więcej niż 100 dzieci). W szkołach podstawowych i gimnazjach od 17 do 29 proc. (w szkołach powyżej 600 uczniów), a w szkołach ponadgimnazjalnych od 32 do 46 proc. (powyżej 700 uczniów). Najwyższy, 52-procentowy dodatek (666 zł) dostaliby dyrektorzy szkół, w których uczy się ponad tysiąc uczniów. Teraz dodatki funkcyjne wynoszą od 1 tys. do 1,5 tys. zł. W zamian miasto przygotowało nowy sposób naliczania dodatku motywacyjnego. Dyrektor byłby oceniany na podstawie 13 kryteriów, za które mógłby uzyskać maksymalnie 80 pkt. Za każdy punkt dostawałby 19,6 zł. Dyrektorzy szkół obawiają się, że od stycznia będą zarabiali mniej.

- Dziwię się, że teraz stawia się na ilość dzieci w szkole - mówi dyrektorka jednego z gimnazjów.

- Spotkałam się z kilkoma dyrektorami i są oburzeni - mówi radna Stefania Biernat. - To niesprawiedliwe, że dyrektorzy szkół, do których chodzą słabsi uczniowie, oraz szkół na peryferiach, dostaną mniejsze pensje. Odpowiedzialność za mienie komunalne i uczniów wszędzie jest taka sama.

Wątpliwości ma także przewodniczący komisji Paweł Bartnik. - To są nieliczni w tym państwie ludzie wybierani w konkursach. Zakładam, że to najlepsi z najlepszych. Dlaczego mieliby być dodatkowo oceniani. Nie sądzę, by jakikolwiek kierownik referatu w magistracie zarabiał mniej. To ma być dodatek za pełnioną funkcję, a nie za ocenę pracy. Jeżeli chcemy, by w tym zawodzie pracowali najlepsi, to trzeba ich zatrzymać wysokimi zarobkami.

Pomysłu miasta broniła dyrektor wydziału oświaty Lidia Rogaś - Z naszych symulacji wynika, że pensje dyrektorów nie spadną. Oczywiście więcej zarabialiby najlepsi. Chcemy, by była to forma oceny pracy dyrektorów. Teraz takiej możliwości miasto nie ma.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net