Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Obrońcy szkół interweniują w ministerstwie

Gazeta Wyborcza - Szczecin, 16.12.2007Rodzice uczniów, których szkoły znalazły się w miejskim planie zmiany sieci szkół napisali list do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall. Proszą w nim o pilną interwencję. Tymczasem w piątek miasto przedstawi ostateczną koncepcję restrukturyzacji

List podpisali rodzice z ośmiu szkół (SP 5, SP 21, SP 36, SP 54, ZSO nr 8, OSM nr 2, gimnazjum nr 14 i 25) oraz przedszkola nr 29. Rodzice proszą panią minister o natychmiastową interwencję w związku z planowaną przez szczeciński magistrat restrukturyzacją.

O wysłaniu listu poinformowali rodzice z SP nr 5 przy ul. Królowej Jadwigi, którzy w środę zorganizowali konferencję w obronie swojej szkoły. Rodzice nie chcą zgodzić się, by ich dzieci zostały przeniesione do SP 61 przy ul. 3 Maja (w budynku przy ul. Królowej Jadwigi miasto chciało stworzyć zespół szkół muzycznych lub przenieść szkołę specjalną). List podpisali także rodzice uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Rydla, w którym miasto chce stworzyć centrum szkolenia sportowego.

- Liczymy, że ktoś może w końcu przyjrzy się działaniom miasta, które za wszelką cenę chce przeforsować swoje plany - mówi Joanna Sowińska z komitetu obrony ZSO nr 8 na ul. Rydla. - Czujemy się bezradni. Tutaj na miejscu nikt nie jest w stanie obiecać, że szkoła pozostanie. Radni raz mówią jedno, a raz zupełnie co innego. Dlatego napisaliśmy list, który jest bardzo ostry.

W liście do minister Hall rodzice proszą o ,,powstrzymanie arogancji władz Szczecina wobec głosu społeczeństwa". Zarzucają miejskim urzędnikom, że narzucili nadzwyczajne tempo restrukturyzacji oraz, że w mieście powstał ,,polityczno-personalny układ, który wpisał sobie oficjalnie w zakres kompetencji prywatyzację systemu edukacyjnego na terenie Szczecina". Ich zdaniem wiceprezydent Elżbieta Masojć prowadziła z nimi dialog na swoich warunkach i nie przedstawiła żadnych merytorycznych argumentów przemawiających za likwidacją szkół. Zarzucili wiceprezydent, że ignoruje rodziców i straszy nauczycieli. Ich zdaniem prowadzi to do spadku zainteresowanie szkołami, które miasto chce likwidować. Uważają, że urzędnicy eksperymentują na szkolnictwie sportowym i artystycznym oraz, że do tej pory nie przedstawili długoletniego planu zmiany sieci szkół. Rodzice proszą minister Katarzynę Hall, by powstrzymała likwidację szczecińskich szkół i zapobiegła tym samym wprowadzeniu ,,nieodwracalnych i szkodliwych społecznie zmian w strukturze Szczecina".

Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej potwierdził, że list wpłynął, ale nie umiał określić, kiedy minister Hall ustosunkuje się do prośby rodziców.

O przesłanym do ministerstwa liście wiceprezydent Elżbieta Masojć dowiedziała się od ,,Gazety". Nie zgadza się z głównymi zarzutami rodziców.

- Nie jest mi znana treść listu, więc dość trudno go komentować - mówi Masojć. - Nie istnieje żaden układ polityczno-personalny. Nie ma przygotowanej żadnej uchwały prywatyzacyjnej. Zarzut ignorancji trudno mi zrozumieć, bo w czasie konsultacji społecznych odbyło się ponad 40 spotkań z rodzicami i nauczycielami.

Zdaniem wiceprezydent Masojć restrukturyzacja nie była prowadzona w ostatniej chwili. Pierwsze koncepcje zostały przedstawione już na początku listopada. Dzisiaj miasto przedstawi ostateczną koncepcję restrukturyzacji. Wiceprezydent Masojć zapewniała, że zostaną w niej uwzględnione wnioski rodziców nauczycieli i dyrektorów szkół, z którymi urzędnicy wydziału oświaty spotykali się w listopadzie. Nie wykluczyła także, że dialog będzie nadal prowadzony. Jej zdaniem jest to jedyny sposób na wypracowanie wspólnych rozwiązań. Decyzje co do przyszłości szczecińskich szkół radni podejmą w lutym.

ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Gazeta Wyborcza - Szczecin


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net