Witamy w Szczecińskim Informatorze Edukacyjnym. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Przydatne informacje

Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym działem, gdzie zgromadziliśmy bazę przydatnych informacji.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Szczeciński Informator Edukacyjny, 25.05.2017



Każde dziecko rozpoczynające naukę w szkole musi zmierzyć się z nowym obowiązkiem, jakim jest nauka. Dzieci i młodzież często nie zdają sobie sprawy, że to, czego nauczą się w szkole, będzie miało wpływ na ich przyszłość.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Wspólne odrabianie lekcji

 

Warto już na samym początku nauki w szkole zaszczepić dziecku pasję do wiedzy. W pierwszych latach szkoły warto uczyć się razem z dzieckiem. Wspólne odrabianie prac domowych będzie dużo przyjemniejsze i efektywniejsze, jeśli dziecko będzie miało wsparcie bliskich. Dziecko pozostawione samo sobie podczas nauki może napotkać trudności i problemy, które szybko i skutecznie zniechęcą je do nauki.

 

Przede wszystkim należy przyzwyczajać dziecko do systematyczności. Nawet jeśli dziecko jest w czymś słabsze, z czymś gorzej sobie radzi, wszystko można nadrobić systematyczną pracą. Nauka wcale nie musi być nudna. Może być wspaniałą przygodą i zabawą. Dzieci uwielbiają się bawić. Nauka pozbawiona elementów zabawy może szybko stać się przykrym obowiązkiem.

Materiały do nauki

Podstawowym źródłem wiedzy są podręczniki. Zawierają one cały materiał nauczania, zadania, ćwiczenia, przykłady, definicje, wzory, reguły. Dzięki podręcznikom rodzice mogą się łatwo zorientować, czego dziecko uczy się w szkole. Warto korzystać też z nowoczesnych pomocy naukowych. Dzięki tabletom, grom edukacyjnym, aplikacjom na smartfony, tablety, komputery uatrakcyjnimy naukę.

Należy obserwować dziecko, poznać jego mocne i słabe strony. Warto dopasować styl uczenia do predyspozycji dziecka. Dziecku, które jest wzrokowcem należy podsuwać tabelki, wyliczanki w punktach, diagramy. Słuchowcom należy opowiadać, czytać, włączać filmy edukacyjne.

Docenianie dobrych wyników dziecka

Należy doceniać dobre wyniki dziecka. Nie muszą to być prezenty. Bardzo ważne są pochwały. Warto też w obecności dziecka opowiadać rodzinie i znajomym, jak dziecko świetnie napisało sprawdzian, odrobiło pracę domową, zrobiło dodatkowe zadanie. Jeżeli coś się dziecku nie powiodło, należy przypomnieć, jak wspaniałe poradziło sobie dziecko ostatnim razem i że kolejnym razem na pewno też świetnie mu pójdzie.

Chcąc zachęcić dziecko do nauki nie należy do nagradzać ani karać. Jeżeli obiecamy dziecku drogi prezent za dobre wyniki w nauce, prezent ten stanie się celem samym w sobie. Jeżeli ukarzemy dziecko za jedynkę, nauka może kojarzyć się dziecku z traumatycznym przeżyciem. Dziecko musi mieć poczucie, że zdobywając wiedzę robi coś ważnego.


ŹRÓDŁO WIADOMOŚCI
Szczeciński Informator Edukacyjny


KOMENTARZE


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Jeśli chcesz dodać swój komentarz, skorzystaj z formularza ».
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2005-2022. Właścicielem serwisu jest Atrax Krzysztof Kołakowski.
Wykonanie portalu: Crazybeaver.net